Działamy na terenie Bielska-Białej i okolic.

Ile kosztuje metr kuchni

Witajcie, Kochani!

Ostatnio zadzwonił do mnie znajomy i zapytał: „Ile u ciebie kosztuje metr kuchni?”. Odpowiedziałem mu, że nie liczymy kuchni od metra, ponieważ na cenę składa się mnóstwo czynników. A ponieważ nie był on pierwszą osobą, która zadała mi to pytanie, postanowiłem skrobnąć tę analizę i odsyłać do niej kolejnych Pytaczy.

Na cenę kuchni (w dużym uproszczeniu) składa się:

  1. koszt korpusów,
  2. koszt okuć i akcesoriów,
  3. koszt frontów,
  4. koszt blatów,
  5. koszt AGD,
  6. robocizna oraz marża.

Prześledźmy koszt wykonania przykładowej kuchni, powiedzmy w bloku. Prosty układ: 3 metry szafek stojących („60” i „40” – obie otwierane w lewo, „90” z trzema szufladami, „50” i „60” obie otwierane w prawo) i 3 m metry szafek wiszących („60” i „40” – obie otwierane w lewo, „90 nad okap” z frontem podnoszonym, „50” i „60” obie otwierane w prawo), jak na rysunkach poniżej:

Przykładowa kuchnia – projekt

Przykładowa kuchnia – wizualizacja

Żeby uprościć nieco porównanie, pominę koszty 1., 5. i 6. Pierwszy dlatego, że różnice w cenie między tanimi a drogimi korpusami pojawiają się dopiero przy naprawdę ogromnych zamówieniach. Piąty, bo producentów AGD jest od A do Z (dosłownie: Amica – Zelmer), a to dodatkowo zagmatwałoby temat. Szósty – bo jest to tajemnica zawodowa.

Ponieważ tak zwana, „kuchnia ze średniej półki” jest kompromisem pomiędzy jakością a ceną, jej również nie będę ujmował w analizie. Znajdzie się ona pewnie gdzieś pośrodku, między naszymi dwiema bohaterkami.

I ostatnia uwaga.

Wszystkie ceny zamieszczone w tej analizie są cenami prawdziwymi, wygrzebanymi w internecie w ciągu kilkudziesięciu minut. Możliwe, że ktoś znajdzie ceny niższe bądź wyższe, ale dla przedstawienia problemu te wyszukane naprędce ceny w zupełności wystarczą.

OK. Bierzemy się zatem do obliczeń.

Rozpisujemy koszty 2., 3. i 4.:

Koszt okuć i akcesoriów

Koszt frontów

Podsumowanie

Koszty 2., 3. i 4. wynoszą w kuchni najtańszej 395 zł, a w kuchni drogiej 5699,90 zł. Koszty w kuchni droższej można by jeszcze wywindować, dokładając elektryczne otwieranie szuflad i szafki pod zlewem czy montując jakiś ekstraśny sortownik na śmieci. Ale nawet w tej konfiguracji kuchnia droższa jest droższa prawie 18 razy od kuchni najtańszej. Szok! Ale po tym szoku powinna nastąpić refleksja, że faktycznie, nie da się podać jakiejś jednej ceny za metr wykonania kuchni. I tyle w temacie…

Powodzenia w wybieraniu najlepszej opcji kuchennej!

Remek